З початку війни винахідливість і креативність неодноразово допомагали долати брак спорядження для воїнів ЗСУ. Несподіваним чином стали в нагоді й одноразові електронні сигарети, а точніше їх акумулятори.

Створення повербанків

Ідея використовувати батареї одноразок виникла у зв'язку з великою потребою у повербанках для військових. Нестача товарів та комплектуючих, а також зростання цін змусили задуматися про альтернативи. Так виникла думка брати в роботу акумулятори використаних одноразових електронних сигарет. Волонтер Іван Волинець та команда його колег-айтішників, серед яких виявилися вейпери, з'ясували, що використані одноразки, які вони зберігали для утилізації, можна застосувати повторно.

Як це працює? Батарею виймають та перевіряють її ємність за допомогою спеціального приладу. Потім кілька акумуляторів спаюють разом (як правило, це 10-20 штук для більшої енергоємності майбутнього повербанку). Останній і найважливіший крок – встановлення модуля захисту. У результаті виходить повербанк на 20000 мАг і вище.

Після оголошення про збір використаних девайсів у соцмережах команда айтішників отримала тисячі пристроїв, які можна використовувати для потреб армії.

Додаткові деталі, такі як вищезазначені модулі, роз'єми USB, індикатори заряду та інше обходяться волонтерам у кілька разів дешевше, ніж купівля готового повербанку, а одноразові електронні сигарети при цьому знаходять корисне друге життя.

Системи скидання для дронів

Ще одним креативним рішенням у використанні одноразок ELF BAR стало застосування їх акумуляторів для системи скидання в дронах ЗСУ – завдяки цьому механізму дрон може скидати вибухівку на ворожу техніку.

Автором ініціативи став аспірант та викладач КПІ Максим Шеремет. За його словами, основною причиною появи цієї ідеї, як і у випадку з повербанками, стало підвищення цін – з початку війни літієві батареї подорожчали вп'ятеро. На думку Шеремета батареї використаних одноразок стали відмінним рішенням, тому що це безкоштовно, зручно та нешкідливо для навколишнього середовища.

На сьогоднішній день складанням цих механізмів займаються учасники команди Шеремета Drone Lab, інженери, студенти, а також волонтери з досвідом роботи з різноманітними схемами. Готово вже понад сто систем скидання на основі батарей одноразових, ще близько сотні в роботі, а попереду в активістів близько 2000 замовлень.